Kaymaz Beldesi Forum Sitesi
Merhabalar... Hoş Geldiniz...
Üyemiz iseniz lütfen giriş yapınız...
Henüz üye olmadıysanız çok kısa zaman ayırarak üye olabilirsiniz ...

Forumumuzda iyi Vakit geçirmeniz dileğiyle...

--- Kaymaz Beldesi Forumu ---

1-7 MART YEŞİL AY HAFTASI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

default 1-7 MART YEŞİL AY HAFTASI

Mesaj tarafından ŞİBUMİ Bir C.tesi Mart 01 2008, 08:31

“Yeşilay Haftası” Hızlı Başladı »
Sigara, Alkol ve Uyuşturucu Karşıtlarını Bir Araya Getiren, "1-7 Mart Yeşilay Haftası" Hızlı başladı. Yeşilay, ülke çapındaki 65 şube ve temsilciliği ile başta okullar olmak üzere, belediye kültür merkezleri, halk eğitim merkezleri gibi mekanlarda programlar yapıyor ve büyük organizasyonlar düzenliyor. Kurum İstanbul’da “I. Yeşilay Uluslar arası Bağımlılık ve Önlenmesi Konferansı” düzenleyerek yerli ve yabancı uzmanları bir araya getirdi. Alkol ve uyuşturucu karşıtlarını bir araya getiren, "1-7 Mart Yeşilay Haftası" başladı. Ülkemizde ve dünyada bağımlılığın geldi noktayı anlatmak, mücadele yöntemlerini ve sonuçlarını tartışmak üzere Taksim The Marmara otelinde düzenlenen “1. Uluslar arası Bağımlılık ve Önlenmesi Konferansı”na Türk bilim adamlarının yanı sıra, Fransa, İtalya, İngiltere, Yunanistan, Kazakistan, Avustralya, Bangladeş, Sırbistan gibi ülkeler katıldı. Uluslar arası konferansa katılan ve Yeşilay’ın çalışmalarını dinleyen ünlü gazeteci Uğur Dündar: ““Hayatım boyunca sigara, alkol, uyuşturucu ve kumarla mücadele etmeye çalıştım. Yaptığım haberler, gündeme getirdiğim konular toplumu daha huzurlu kılmak için bir kıvılcım oldu. Bugün Yeşilay’ın bu gayretlerimizi takdir etmesi ve beni ödüle layık görmesi karşısında duygulandım. Bundan sonraki çalışmalara da elimden geldiği kadar, zamanım elverdiği kadar katılmak isterim. Çalışmaya hemen başladım ve Fatih Terim’e biraz önce puroyu bıraktırdım. Dedi. Toplantıya katılan TV program yapımcısı Esra Ceyhan:“Hiç aklıma gelmezdi, zararlı bir alışkanlığım olmadığı için ödüllendirileceğim. Toplum önünde olan insanlar olarak, ister istemez her konuda dikkatli olmak zorundayız. Ben çocuğuma iyi bir anne, devletim için iyi bir vatandaş olmaya çalıştım. Bu ödül için teşekkür ederim. Bundan sonra ben de bir Yeşilay Gönüllüsüyüm” Programa katılanlardan biri de ünlü teknik direktör Fatih Terim: “İnsan sağlığını korumak için kurulmuş böyle bir derneğin davetine katılmaktan mutluyum. Spor deyince akla enerji ve sağlık gelir. Fert ve toplumun hayat kalitesini düşüren her türlü bağımlılığın ben de karşısındayım. Bu güzel programı düzenleyen herkese teşekkür ederim” diye konuştu. Programda konuşan Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın: “Sağlıklı bir havayı solumak en tabii hakkımızdır. Kalp ve vücut sağlığını korumanın en önemli şartı sigaradan uzak durmaktır. Yeni çıkan yasayı bütün kalbimle destekliyorum. Yeşilay’ın yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyorum. Burada bulunmaktan onur duyuyorum.” Dedi. Programda uzun ve detaylı bir sunum yapan Prof. Dr. Elif Dağlı: “Dünya tütününün % 73’ü fakir ülkelerde tüketiliyor. Türkiye’de 28 milyon sigara kullanıcısı var. Günde 50 milyon doları yakıyoruz. Yılda 20 milyar doları direkt, 50 milyar doları dolaylı olarak yakıyoruz. Türkiye sadece 1 yıl sigara içmese, hiçbir sorunumuz kalmayacak. Dünyanın en büyük sigara şirketinin genel müdürü ayda 4 milyon dolar maaş alıyor. Bunu da fakir ülkeler ödüyor. Sigara üreticilerinin her ülkede bir resmi temsilcisi var. Sigara zehirdir. Bu ayakkabı terlik üreticisi değil ki, normal üretici ve sanayici ile aynı olsun. Sigaradan ölenlerin % 32’si pasif içicilerdir, yani günahsız, masum insanlar. Başka ülkelerde sigara aleyhine açılan birçok dava var. En son Avustralya’da bir davadan 466 bin dolar ödedi sigara şirketi. New York’ta sigara yasaklandı, herhangi bir istihdam sorunu oluşmadı. Ülkemizde 500 bin kahvehane var. Bu kahvehanelerin bazıları sigara içimini yasakladılar. Takdir edilecek bir davranış.” Bir diğer konuşmacı Prof. Dr. Arif Verimli: “Ülkemizde bağımlılıklarla mücadelede önemli bir kurum olan Yeşilay’a teşekkür ederim. Ben uzun yıllardan bağımlılıklar konusunda bir müsteşarlık kurulmasını savunmaktayım. Çünkü, sadece sigaradan bir yılda kaybettiğimiz insan sayısı, otuz yılda terörden dolayı kaybettiğimiz insan sayısının üç mislidir. Bu konu ciddi bir çalışma ve koordinasyon gerektirir” dedi. Programa Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı M. Necati Özfatura, Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, Yeşilay Genel sekreteri Ahmet Sırrı Arvas, Doç. Dr. Sefa Saygılı, Dr. Levent Saraç, Teknik Direktör Fatih Terim, Gazeteci Uğur Dündar, TV yapımcısı Esra Ceyhan, Prof. Arif Verimli, Doç. Dr. Neylan Ziyalar, Prof. Mert Savun, Prof. Prof. Dr. Ruhi Yavuz, Doç. Dr. Ahmet Özer, Sinan Kızılay, Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ve daha birçok değerli isim katıldı. Program bitiminde Yeşilay Genel Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden "1-7 Mart Yeşilay Haftası" dolayısıyla yapılan açıklamada, sigara ve alkolün zararlarına işaret edildi. Sigara ve alkol kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalığa ve ölüme zemin hazırladığı belirtilen açıklamada, sigaranın kansere yol açan etkenler arasında ilk sırada yer aldığı kaydedildi. Sigaranın, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı vurgulanan açıklamada, kanser hastalığının görülme oranının Türkiye'de kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı belirtildi. Açıklamada, sigara bağımlılığından kurtulmayı başarmanın kansersiz ve sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bildirildi. Sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40'ını, kalp-damar hastalıklarının yarısını yok edeceği ifade edilen açıklamada, sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığı ve bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğu bildirildi. TÜRKİYE'DE SİGARAYA YILDA ORTALAMA 20 MİLYAR DOLAR HARCANIYOR Açıklamada, Türkiye'de sigaranın özellikle genç nesil için büyük bir tehdit oluşturduğu vurgulanarak, arkadaş ve çevre baskısı, özenti, merak gibi birçok nedenden sigaraya başlayan milyonlarca çocuk ve gencin, birçok hastalık ve ölüme uzanan bir yola girdikleri kaydedildi. Sigaranın insan sağlığı üzerindeki öldürücü etkilerinin yanı sıra, ülke ekonomilerine verdiği zararların önemli boyutlara ulaştığı belirtilen açıklamada, Türkiye'nin sigaraya yılda ortalama 20 milyar dolar harcadığı ve harcanan bu parayla sağlık sorunlarının önemli bir bölümüne çözüm bulunabileceği ifade edildi. ALKOLE DİKKAT Yeni alkol almaya başlayanların, vücutlarının bu maddeye yabancı olması nedeniyle "toksikoz" zehirlenme denilen, alkol zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya oldukları ifade edilen açıklamada, "Yeni alkol almaya başlayan kişilerde bu madde farklı farklı tesirler gösterebilir. Örneğin ilk kez alkol alan bir kişi iki duble bile içse bu zehirlenmeye yol açabilir. Yani alkol zehirlenmesi mutlaka çok fazla miktarda alkol alımıyla bağlantılı değildir. İnsan vücudu alkole zehir muamelesi yaparak, bir an önce vücuttan atmaya çalışır”. Açıklamada, alkol bağımlılarında ise ağır bir kronik karaciğer rahatsızlığı olan siroz hastalığının görülebileceği kaydedilerek, bu hastalığın alkol kullanımına bağlı olarak belli bir süreçte geliştiğine dikkat çekildi. Alkol kullanımının ölümle sonuçlanan bu iki sakıncasının yanı sıra yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen gastrit, ülser, karaciğer iltihabı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, enfarktüs, pankreas yetersizliği, el ve ayaklarda uyuşmalara ve duyu kaybına yol açan sinir ile böbrek iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açtığı belirtilen açıklamada, "Bunların hepsi hayati organlarda görülen rahatsızlıklardır. Alkol bağımlılarını hemen öldürmez ama ağır seyretmesi durumunda ölüme kadar gidebilir" denildi. Dünyada her yıl 1.8 milyon insanın alkol ve bağlı hastalıklardan öldüğü vurgulanarak, çocuklarımızı ve gençlerimizi alkolden uzak tutmaya çalışmanın milli bir görev olduğu hatırlatıldı. Yeşilay Genel Başkanı M. Necati Özfatura; “Gerek ülkemizde gerekse dünyada bağımlılık önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ülke, kendi kültürü ve kendi dinamikleri içinde çözümler üretmeye çalışmaktadır. Sigara, alkol, uyuşturucu modern kitle imha silahlarıdır” dedi.
ŞİBUMİ
Kaymazlı Forum Geliştirici

Kadın
Ad Soyad : DUYGU HIZLI
Aldığı Puan : 9

Kullanıcı profilini gör

default Geri: 1-7 MART YEŞİL AY HAFTASI

Mesaj tarafından BİRSEN Bir C.tesi Mart 01 2008, 09:20

teşekkürler
BİRSEN