Kaymaz Beldesi Forum Sitesi
Merhabalar... Hoş Geldiniz...
Üyemiz iseniz lütfen giriş yapınız...
Henüz üye olmadıysanız çok kısa zaman ayırarak üye olabilirsiniz ...

Forumumuzda iyi Vakit geçirmeniz dileğiyle...

--- Kaymaz Beldesi Forumu ---

baş ağrısı ve migren

Aşağa gitmek

default baş ağrısı ve migren

Mesaj tarafından ŞİBUMİ Bir Paz Mart 15 2009, 21:29

BAŞ AĞRISI NEDİR?


Baş ağrılarının 300’den fazla farklı tipi var. Birçoğunun kökeni halen tam anlaşılmamış olmakla beraber genellikle iyi huylu özellik sergiliyor. Ancak bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenlerle ilişkili olabiliyor.BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


Baş ağrılarını şöyle sıralayabiliriz:
Migren tipi baş ağrıları,
Gerilimden kaynaklanan baş ağrısı,
Psikiyatrik kökenli baş ağrısı,
Kafa içinde inflamasyona bağlı baş ağrısı,
Göz, kulak, diş, burun ve sinüs kaynaklı baş ağrıları,
Boyundaki yapısal bozukluklardan kaynaklanan baş ağrıları.MİGREN NEDİR?


Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eskiden "sadece bir baş ağrısı tipi" olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir.
Migren Belirtileri Nelerdir?
• Orta şiddette ya da şiddetli ağrı
• Bulantının eşlik etmesi
• Kusmanın eşlik etmesi
• Işığa ve sese duyarlılık (bazen kokuya duyarlılık)
• Zonklayıcı, nabız gibi atan ağrı
• Ağrı asıl olarak tek taraflıdır
• Ağrı hareketle artar
Migren ile bağlantılı diğer semtomlar nelerdir?
Mide bozuklugu, karin agrisi ,Istah kaybi ,Sicak basmasi veya üsüme hissi ,Solgunluk ,Bitkinlik ,Bas dönmesi ,Görme bozuklugu ,Ihsal,Ates (nadir)
Baş ağrılarımın migren olup olmadığını nasıl anlarım?
Migrene benzer belirtiler gösteren başka hastalıklar da vardır (Beyin tümörleri ve beynin daha başka hastalıkları gibi). Dolayısıyla daha önce teşhis konmamış ise doktor kontrolünden geçmek ve tıbbi tanının konulması gereklidir. Bu durum; özellikle baş ağrılarınız aniden başladıysa ve daha önce böyle bir deneyim yaşamadıysanız daha da önem kazanmaktadır.
Migren tehlikeli midir?
avatar
ŞİBUMİ
Kaymazlı Forum Geliştirici
 Kaymazlı Forum Geliştirici

Kadın
Mesaj Sayısı : 410
Yaş : 36
Bulunduğu Yer : İZMİR
Ad Soyad : DUYGU HIZLI
Aldığı Puan : 9
Kayıt tarihi : 14/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: baş ağrısı ve migren

Mesaj tarafından ŞİBUMİ Bir Paz Mart 15 2009, 21:30

Her baş ağrısı migren değildir. Bazı baş ağrıları önemli bir hastalığın işareti olabilir. Migren ciddi bir rahatsızlık hissi ve yaşam kalitesinde düşmeye neden olmakla birlikte genellikle yaşamınızı tehlikeye sokan bir hastalık değildir.
Migrenin kadınlarda daha sık rastlandığı doğru mu?
Evet. Migren kadınlarda daha sık görülmektedir. Türkiye'de baş ağrısı ve migren konusunda 1998 yılında tamamlanan Türk Baş Ağrısı Epidemiyolojisi Çalışma Grubu'nun verilerine göre 15-55 yaş grubu arasında kişilerde Türkiye'de migren görülme sıklığı kadınlarda %21.8, erkeklerde %10.9'dur.
Migren kalıtsal mıdır?
Genellikle pek çok migren hastasının ailesinde başka bir migren hastası daha bulunur. Çalışmalara göre, eğer anne-babadan birinde migren varsa, çocukta da olma olasılığı %50'dir. Eğer her ikisinde de migren varsa, çocukta da %75 olasılıkla migren olacaktır.
Hava koşulları migreni etkiler mi?
Parlak güneş ışığı, sıcak, nem, hava basıncındaki ani değişiklikler migreni tetikleyebilir. Yapılan çalışmalar her migreni olan kişide hava koşullarının tetikleyici bir faktör olmadığını göstermiştir.
Migren günün belli saatlerinde daha mı sık ortaya çıkmaktadır?
Migrenin günün belli saatlerinde olma olasılığının daha fazla olduğuna ilişkin bazı veriler vardır. En sık rastlanan migren başlama saati sabahın orta veya geç saatleridir.
Değişik migren tipleri nelerdir.?
Geleneksel sınıflandırmaya göre migren, klasik ve basit migren olarak adlandırılan tiplerdir.
Klasik migrende baş ağrısından önce " aura " diye adlandırılan bir dönem yaşanır. Aura esnasında görme ve koku alma duyularında değişiklikler gibi bazı durumlar yaşayabilirsiniz.
Basit migrenin aura dönemi yoktur.
Migreni kişiyi başka tıbbi risklere sokar mı?
Migren hastaları nüfusun geneline oranla, migren olmayanlara oranla biraz daha genç yaşta kalp krizi riski taşır. Migren esnasında geçirilen kalp krizi, genelde aura ile benzer semptomlar taşır ve genellikle görme duyusu etkilenir.
Migrende ağrı dönemi ne sıklıkla yaşanır?
Bu, kişiye ve migreni başlatan faktörlere göre değişir. Genellikle basit migrenler klasik migrenlere göre daha sık yaşanır. Migren sıklığı çoğunlukla yaş ilerledikçe azalır.
Stresten dolayı da başım ağrıyor, bu normal mi?
Evet, migren hastaları stresten dolayı da baş ağrısı çekerler. Bu tip ağrılar kafa derisi ve boyun kaslarının kasılmasından olur. Vücuttaki stresi düzenleyen Seratonin salgısındaki düşüklüğün de etkisi olabilir.
Araba tutması ile migren arasında ilişki var mı?
Pek çok migren hastası çocukluğundan bu yana araba tutmasından söz eder. Migren hastalarını normal hastalardan daha kolay araba tutabilir.
Migrenin psikolojik olduğu doğru mu?
Migrenin belli bir psikolojik profile sahip olan insanlarda ortaya çıktığı düşünülürdü. Migren hastalarının bastırılmış duygulara sahip olduğu söylenirdi.
Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?
Migren tedavisinde pek çok yol vardır. Bunlar ilaç almaktan, yaşam biçimi değişikliklerine kadar farklılık gösterir. Migrenin ilaç tedavisinde iki yol izlenir:
1. Akut tedavi (atak tedavisi)Nasıl Yapılır?
Atak tedavisi için basit ağrı kesiciler kullanılabilir, ya da migren ataklarına özel ilaçlar alınabilir.
2. Önleme tedavisi Nasıl Yapılır?
Özellikle ataklar çok sıksa ve yaşam kalitesini çok bozuyorsa önleme tedavisi uygulanır. Bu tedavide migren atağı olsun olmasın, her gün ilaç alınır. Önleme tedavisi atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yöneliktir.
Migren İlaçları Nasıl Kullanılır?
Yanlızca migreni veya demet (küme) başağrısı olan hastalarda faydalı olmaktadır.
ß Orta ve şiddetli ataklardan kurtulmak üzere kullanılır.
ß Her zaman yanınızda taşımanız gerekir.
ß Mümkün olduğunca atağın başlangıcında alınmalıdır.
ß Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece prospektüsünde belirtilenden daha sık veya daha yüksek dozda alınmamalıdır.
ß Başka bir ilaç kullanmaya başlamadan veya ameliyattan önce doktorunuza bu ilaçları kullandığınızı bildirmeniz gerekir.
Epilepsi Nedir? Nöbet Nedir?
Epilepsi beyinde herhangi bir bölgenin kontrol dışı aktif hale gelmesi ve bunun bir süre devam etmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu istem dışı aktif hale gelmenin başlangıcından bitişine kadar olan döneme nöbet diyoruz. Aktif bölgeye göre de klinik biçimlenir. Örneğin, kol ve bacak hareketlerini sağlayan bölge aktifse istemsiz kasılmalar olur.
İlk Kez Bir Nöbetle Karşılaşırsanız Ne Yapmalısınız?
Hemen doktora gidilmeli. Mümkünse, hastanın yakını olmasa bile geçirilen nöbete tanık olan kişilerin de hastayla birlikte doktora gitmelerinde çok yarar vardır. Unutulmaması gerekir ki tedavi için doğru tanı şarttır ve uzman bazen sadece nöbetin şekline göre tanıya varabilir.
Kesin Tanı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Hasta her şeyden önce bir nörolog tarafından muayene edilmeli. Doktorun muayene bulgularına göre kesin tanıya varması için bazı laboratuvar tetkiklerinden elektroensefalogram dediğimiz beynin yaydığı elektrik sinyallerinin kaydına ve manyetik rezonans görüntüleme dediğimiz beyin dokusunun ileri teknikle görüntülenmesine ve diğer bazı özel tetkiklere kadar bir dizi tetkik yapması gerekebilir.
Uzman doktorun karara bağlaması gerekenler Nelerdir?
1-Hasta gerçekten nöbet geçirmiş midir?
2-Bu bir epilepsi nöbeti midir? Epilepsi nöbetiyse ne tür bir nöbettir?
3-Hasta epileptikse söz konusu olan ne tür bir epilepsidir, birincil mi, ikincil mi?
Üstüste Gelen Nöbetlerde Ne Yapmalı?
Hasta yakınlarının hekimlik dilinde status epileptikus denilen üst üste gelen nöbetlerle karşılaşması durumunda yapabileceği en doğru şey hastanın en ekısa zamanda, en seri bir şekilde, en yakın sağlık merkezine sevkidir. Bu durumlarda hastayı nakleden ekip, aynı uzaklıkta olan birden fazla sağlık merkezinden nörolojik donanımlı olanını tercih etmesi doğru olur. Üst üste gelen nöbetlerde mutlaka hekim müdahalesi gereklidir ve açıldıktan sonra da hastanın bir süre kontrol altında kalması şarttır.
Epileptiklerin Nelere Dikkat Etmesi Gereklidir?
Her şeyden önce düzenli doktor takibi, gerekli tetkiklerin zamanında yapılması ve düzenli ilaç kullanımı şarttır. Ayrıca bu kişiler nöbet geçirmeleri durumunda yaşamı riske sokacak faaliyetler konusunda dikkatli ve sorumlu davranmalıdırlar. Yüzme, yüksek yerlere çıkma, araba kullanma vb gibi..
Ayrıca epileptiklerin ve yakınlarının yaşadıkları yere yakın sağlık merkezleri, bu merkezlere ulaşım hakkında net bir bilgi sahibi olmalarında yarar vardır.
avatar
ŞİBUMİ
Kaymazlı Forum Geliştirici
 Kaymazlı Forum Geliştirici

Kadın
Mesaj Sayısı : 410
Yaş : 36
Bulunduğu Yer : İZMİR
Ad Soyad : DUYGU HIZLI
Aldığı Puan : 9
Kayıt tarihi : 14/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz