Kaymaz Beldesi Forum Sitesi
Merhabalar... Hoş Geldiniz...
Üyemiz iseniz lütfen giriş yapınız...
Henüz üye olmadıysanız çok kısa zaman ayırarak üye olabilirsiniz ...

Forumumuzda iyi Vakit geçirmeniz dileğiyle...

--- Kaymaz Beldesi Forumu ---

SAÇ DÖKÜLMESİ,KELLİK

Aşağa gitmek

default SAÇ DÖKÜLMESİ,KELLİK

Mesaj tarafından ŞİBUMİ Bir Paz Ocak 09 2011, 20:41

SAÇ DÖKÜLMESİ (ALOPESI)
Doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan çeşitli nedenlerle vücutta kıl ya da saç bulunmaması tıpta alopesi olarak adlandırılır. Genellikle kafada, saçlı deride görüldüğü için saç dökülmesi biçiminde söz edilirse de vücuttaki bütün kıllarda gözlenebilen bir belirtidir. Yaygın ya da belli bir alanla sınırlı ve çok değişik nedenlere bağlı olabilir; çoğu zaman da gerçek nedeni anlaşılamaz. Doğuştan gelen kalıtsal nitelikteki saç ve kıl yokluğu başka bozukluklarla birlikte görülen ender bir durumdur.

Buna karşılık edinilmiş saç dökülmesine çok daha sık rastlanır. Bu tür dökülme genellikle bazı sistemik hastalıklar sırasında ortaya çıkar, geçicidir ve geriye dönüşü vardır. Tifo ve verem gibi akut ya da kronik enfeksiyonlar, şeker hastalığı, tiroit ve böbreküstü bezi hastalıkları gibi iç salgı sistemi ve metabolizma bozuklukları, kansızlık, lösemi gibi kan hastalıkları ve arsenik, cıva, talyum, benzodiazepin gibi maddelere bağlı kronik zehirlenmeler geçici saç dökülmesine yol açar.

...

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan pıhtılaşma önleyici ve hücre gelişimini durdurucu ilaçlarla, x ışınlarından başka ağır ruhsal gerginlikler, heyecanlar, yaralanmalar, cerrahi girişimler ve doğum da aşırı saç dökülmesine neden olabilir.Saçlı derideki yağ bezlerinin aşırı miktarda sebum salgılamasına bağlı saç dökülmesi (seboreik alopesi) daha çok erkeklerde görülür. Yaklaşık 20 yaşlarında dökülme başlar; bazen ruhsal-bedensel yorgunluk ve gerilimlerle de bağlantılı olarak yavaş yavaş ilerler. Önce şakaklardaki saç dökülür; ardından tepe açılır ve sonunda yalnız ensenin üst bölümünden iki yana doğru uzanacak biçimde saç kalır.Bölgesel Saç Dökülmeleri

Kıl keseciğinin yıkımına neden olan mantar enfeksiyonlarına ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak bölgesel saç dökülmeleri görülebilir. Yaralanmalar, yanıklar, frengi lezyonları, tümörler, çıbanlar, likenler ya da skleroderma ve eritemli (kızartılı) lupus gibi hastalıklar bu tür dökülmelere yol açabilir. Bazı çocuklann uyurken, bazı erişkinlerin de düşünürken saç yolma alışkanlıkları vardır; bu durumda yaralanmaya bağlı saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Gençlerde sık görülen bir tür bölgesel saç dökülmesi de alopecia areata.

Sinsi başlayan ve bazen rastlantı sonucu fark edilen alopecia areata saçlı derinin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Tümüyle saçsız, sınırları belirgin lekeler oluşturur. Hastalık değişik biçimlerde gelişebilir. Bazen saçsız alanın yavaş yavaş genişlemesiyle yerleşir; iyi seyreden olgularda birden çok saçsız leke oluşmaz ve birkaç ay sonra gerileme görülür. Bazen de yerleşip dengelenme dönemini yeni bir ilerleme dönemi izler; yeni saçsız alanlar ortaya çıkar ve hastalık bütün saçlı deriye yayılabilir (yaygın alopesi). İyileşen türlerde de yinelemeye sık rastlanır.

“Saç Dökülmesi için bitkisel ve Doğal Tedavi”Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir; ailevi yatkınlık, iç salgı sistemi bozuklukları, kronik enfeksiyon odaklan, ruhsal etkenler ve heyecanlanma etkili olabilir. Tedavi kıl keseciklerini güçlendirmeye yönelik yerel önlemlerle, genel olarak organizmayı güçlendirici sakinleştirici ilaçlara, vitaminlere ve enfeksiyon odaklarını tedavi gibi yöntemlere dayanır.Zamanla ilerleyen saç dökülmesi kellikle sonuçlanır. Yıllar geçtikçe insan yaşlanır; yaşlanmaya koşut olarak saçlar da zayıflar ve seyrekleşir. Dökülme büyük olasılıkla saçlı deriye gelen kan akımının ve besleyici maddelerin azalmasına bağlıdır. Saçların dökülmesinin tipik bir ilerleyişi vardır. Şakaklardan başlar, ardından tepeye yayılır, bazen alnın üstünde bir tutam saç kalacak biçimde sürer ve sonunda yalnızca ensenin üstünde yarım taç gibi bir kulaktan öbürüne uzanan saç kalır.

Saç Dökülmesinin TedavisiTıbbın babası sayılan Eski Yunanlı hekim Hippokrates’in ünlü bir mermer büstünden esinlenilerek, bu tipik tabloya “Hipokrat Kelliği” adı verilmiştir. Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan ve fizyolojik bir olgu kabul edilen saç dökülmesi, yapısal ve kalıtsal etkenlere bağlıdır. Özellikle erken yaşta başlayan saç dökülmesinin kalıtsal olduğu söylenebilir. Genç yaşta kel olan bir insanın çocuklarının da genç yaşta kel kalma olasılığı yüksektir. Genellikle bu kişilerin saçları 25 yaşından sonra seyrelir, kırılganlaşır ve en ufak bir çekme ya da zorlamayla dökülür. Kellik gerek genel olarak organizmayı, gerekse saçlı deriyi doğrudan ilgilendiren hastalıkların bir sonucu da olabilir


Kellik sorunlarina karsi günümüzde saç ekimi operasyonlari basariyla uygulaniyor. Basin bir bölümünden alinan saçlarin eksik olan bölgeye transferi olarak anlatabilecigimiz bu cerrahi islemden günümüzde oldukça basarili ve kalici sonuçlar elde ediliyor.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Ensenizden veya arka iki kulak arasından sağlıklı ve dökülmeme özelliği olan saç köklerinden küçük bir doku parçası alınır. Doku parçasının içindeki saç kökleri micro greftlere yani saç köklerine ayrılır. Açılmış alanlara cildin altına doğru toplu iğne başı büyüklüğünde ince kanallar açılarak içine saç kökleri ekilir.Canlı olan bu saç kökleri, ense üzerinde nasıl uzuyorsa, aynı şekilde uzar.

Bünyemizde bulunan konusunda uzman doktor ve hemşirelerle beraber gerçekleşen bu işlem 3 -5 saat sürer. Lokal anestezi ile operasyon yapılacağından hasta herhangi bir acı hissetmez

Operasyon Sonucunda :
Ömür boyu dökülmeyen saçlara kavuşursunuz
Saçlarınız, diğer dökülmeyen alanlarda ki gibi uzar, berbere kestirebilir, boya yaptırabilirsiniz.
Ekilen saçlar kendi saçlarınız olacağından herhangi bir yan etkisi yoktur.
Saç Ekimi için ,doku alınan ensede yada kulak arkasında herhangi bir iz kalmaz.
Özel bakım gerektirmez, istediğiniz şampuanla yıkayabilirsiniz.
Normal uzama süresinde ,yaklaşık olarak 3-4 ayda saçlarınız uzar ve normal görüntüsüne kavuşur

Saç ekiminde kullanılacak olan saç kökleri , başın ense bölümünden yani iki kulak arasından alınır. Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan dökülmeleri söz konusu değildir.

Saç nakli operasyonunu üç aşamada gerçekleşir.

1. verici alandan saç köklerinin alınması

2. alınan saç köklerinin ve yerleşecek olan yerlerinin hazırlanması

3. hazırlanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir.

1-Saç köklerinin alınması

Verici alandaki saçların lokal anestezi altında alınması işlemidir. Etraftaki saçlar yapılacak işleme engel olmaması için bir tokayla tutturularak bantla yapıştırılır. Daha sonra köklerin alınacağı bölgedeki saçlar operasyon sonrası belli olmayacak şekilde bir traş makinası yardımıyla kısaltılır. Kısaltma işlemi sadece alınacak saç miktarı kadar olan bölgeyi kapsar.Saçların alınacağı bölgedeki kökler sayılarak alınması gereken bölge hesaplanır. Bölgeye daha sonra lokal anestezi yapılarak işleme başlanılır. Alınacak miktar ,ekilecek saç miktarına , saçların sıklığına ve yapısına , cildin elastikiyetine göre farklılıklar gösterir . Saçlı şeridin alınması esnasında saçların çıkış yönü belirlenmeli ve kesim buna göre yapılmalıdır. Saç köklerinin bulunduğu ince cilt tabakasının ince bir şerit şeklinde alınması ,yine verilebilecek hasarı en aza indirir. Daha sonra bu bölge karşı karşıya getirilerek estetik bir dikişle kapatılır.

2-Saçların ve yerlerinin hazırlanması

Alınan şeritteki 1 li , 2 li , 3 lü saç grupları,deneyimli bir ekip tarafından greft adını verdiğimiz saç grupları haline getirilir. Yani greft 1, 2 ya da 3 (nadiren 4 lü , 5 li )saç kılı içeren çok ince saç kümecikleridir. Burada en önemli olan hazırlama esnasında mevcut grupların yapılarına zarar verilmemesi ve mümkün olduğunca ince hazırlanmasıdır.

3-Saç köklerinin ekilmesi

FUT tekniğine uygun şekilde hazırlanan saç köklerinin ,açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem 3 ila 4 kişilik bir ekip tarafından çok ince pensetler kullanılarak yapılır.Bu işlem ekilecek miktara ve mevcut saçların durumuna göre 1.5 ila 3 saat arasında sürer.Bu aşamada en önemli olan kısa bir süre içinde saç köklerinin hiç bir zarar vermeden yerleştirilmesidir. Ekip kök üzerine yapılacak her zorlamanın grefte zarar vereceğinin bilincinde olmalıdır.FUT tekniği ile mikroskop altında hazırlanan greftlerin ince olması sayesinde ,kökün kolaylıkla yerleştirilmesi mümkün olur. Saç ekimi 3.5 – 4 saat kadar süren bir işlemdir. Tamamıyla lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. İşlemler sonrası uyulması gerekenler size ,işlem sonrası detaylı olarak anlatılacak ve yazılı olarak verilecektir. Bu uyarılar daha çok yıkama ile ilgili olup sadece 15 günlük bir dönemi kapsamaktadır. Bu süreden sonra dikkat etmeniz gereken bir unsur kalmazavatar
ŞİBUMİ
Kaymazlı Forum Geliştirici
 Kaymazlı Forum Geliştirici

Kadın
Mesaj Sayısı : 410
Yaş : 36
Bulunduğu Yer : İZMİR
Ad Soyad : DUYGU HIZLI
Aldığı Puan : 9
Kayıt tarihi : 14/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz